Kategorie
Bez kategorii

IPv4 kontra IPv6: Jak to ugryźć?

Każdy z nas, korzystając z Internetu, spotyka się z terminami jak „IPv4” i „IPv6”, ale co właściwie oznaczają te skomplikowane kombinacje liter i cyfr? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozjaśnić tajemnicę różnicy między IPv4 a IPv6 w sposób zrozumiały dla każdego.

IPv4: Stary, Ale Nadal Popularny

IPv4, czyli Internet Protocol version 4, to starsza wersja protokołu używanego do identyfikacji urządzeń podłączonych do Internetu. W skrócie, jest to system adresowania, który używa 32-bitowych numerów, tworząc coś w rodzaju adresu dla każdego urządzenia w sieci. Każdy adres IPv4 składa się z czterech oktetów (np. 192.168.1.1) i jest ograniczony do zakresu od 0.0.0.0 do 255.255.255.255. To może wydawać się sporo, ale w dzisiejszych czasach liczba urządzeń podłączonych do Internetu szybko przekracza tę ilość.

IPv6: Przyszłość Sieci

IPv6, z kolei, to nowsza wersja protokołu, stworzona, aby rozwiązać problem ograniczeń liczby dostępnych adresów IPv4. W IPv6 używa się 128-bitowych numerów, co pozwala na ogromną ilość unikalnych adresów. Adresy IPv6 są dłuższe i bardziej skomplikowane w formie, na przykład: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334. W praktyce są one zazwyczaj skracane, usuwając niepotrzebne zera i używając skrótu „::” dla powtarzających się fragmentów.

Przykłady Różnic w Wyglądzie Adresów IP:

– IPv4: 192.168.1.1
– IPv6: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334

Współczesne Przykłady:

Dzięki ograniczeniom liczby dostępnych adresów IPv4, przechodzimy na IPv6. Przykładowo, urządzenia takie jak smartfony, laptopy, telewizory, lodówki i nawet żarówki są teraz podłączane do Internetu. To oznacza, że potrzebujemy więcej adresów, a IPv6 dostarcza ich pod dostatkiem.

Przykłady Zastosowań:

IPv6 odgrywa kluczową rolę w rozwoju technologii, takich jak Internet rzeczy (IoT) i nowe sieci 5G. Dzięki ogromnej puli dostępnych adresów, możemy teraz łatwiej zarządzać i identyfikować wszystkie te urządzenia, które stają się coraz bardziej zintegrowane z naszym życiem.

Podsumowanie:

IPv4 to starsza wersja protokołu, która ma ograniczoną liczbę dostępnych adresów, podobną do numerów mieszkań w dużym bloku (z zakresu od 0.0.0.0 do 255.255.255.255). To oznacza, że z czasem może zabraknąć unikalnych numerów dla nowych urządzeń, co może sprawić problemy.

IPv6, z drugiej strony, to nowsza wersja, która ma znacznie większą pulę dostępnych adresów, przypominającą niemal nieograniczoną liczbę. To jak mieszkanie w mieście, w którym nigdy nie zabraknie numerów mieszkań. Dzięki temu, nowe urządzenia mogą dołączać do Internetu bez obaw o brak dostępnego numeru.

To podstawowa różnica między IPv4 a IPv6, którą warto zrozumieć, gdy korzystamy z Internetu. Dla większości z nas, to po prostu oznacza, że Internet będzie działać sprawniej i pozostanie dostępny dla przyszłych pokoleń.

3 odpowiedzi na “IPv4 kontra IPv6: Jak to ugryźć?”

szanowny panie Piotrze,
nie wiem akurat czy takie informacje w ogole interesuja nas zwyklych uzytkownikow internetu.
Nie trzeba nam informacji o ktorej nie mamy zielonego pojecia.
Protokol IPv6 oferuje tylko ulepszenia w porownaniu z protokolem IPv4. Jest bardziej wydajny routing bez fragmentacji pakietow. Wbudowane uslugi (QoS), rozrozniaja pakiety wrazliwe na opoznienia. Eliminacja (NAT) ma na celu rozszerzenia przestrzeni adresowej z 32 do 128 bitów:))
Pozdrawiam

Jestem przeciwnego zdania: taka informacja jest potrzebna.
Coraz częściej właściciele internetowych radyjek spotykają się z użytkownikami, których adres IP to właśnie IP ver.6. Nie widzieli tego wcześniej, zatem są tym zaniepokojeni: co to jest? Zagrożenie? I na wszelki wypadek takiego użytkownika banują. Zupełnie niepotrzebnie. Adresy IP ver.6 będą pojawiać się coraz częściej. Do tej pory ich stosowanie było hamowane kosztem nowych urządzeń sieciowych, zmianą oprogramowania i tym podobnymi rzeczami. Wyczerpywanie się puli adresowej IP ver.4 wymusza przejście na adresację IP ver.6. I nie jest to złosliwość użytkownika, że ma taki asdres IP a nie inny, to są rzeczy juz poza jego kompetencjami, to są ustawienia sieci providera. Użytkownik może nawet o tym nie wiedzieć.
Nie bójmy się adresów IP ver.6, to przyszłość Internetu. Nie ma odwrotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *