Kategorie
Nowa wersja serwisu

Cztery pokoje, a jakby jeden. O przestrzeniach

Rozpoczynamy obiecany cykl wpisów opisujących nową odsłonę naszego serwisu. Zacznijmy od przestrzeni które moim zdaniem są największą zmianą którą wprowadzimy.

Zależy nam na tym, by Polfan był miejscem sprzyjającym tworzeniu się nowych i rozwijaniu istniejących społeczności. Czy to pokój towarzyski, gdzie toczą się luźne rozmowy i zawierają niezobowiązujące, internetowe znajomości, czy miejsce spotkań paczki przyjaciół które pozwala im pozostać w kontakcie, narzędzie służące komunikacji dla zespołu projektowego czy nawet grupy fanowskiej, rozgrywającej sesje ulubionej gry RPG. Aktualnie wszystkim oferujemy założenie pokoju czatowego, czyli wydzielonego miejsca w którym toczy się rozmowa, w jednym momencie na jeden temat. I to w wielu przypadkach wystarcza, niestety nie wszystkim i nie zawsze.

Przepis na placek

Weźmy na warsztat społeczność osób których pasją jest gotowanie. Gromadzą się oni na Polfanie w celu luźnej rozmowy o kuchni, wymiany przepisów, opinii o sprzęcie kuchennym oraz chwaleniu się ugotowanymi potrawami. Jeśli to wszystko odbywałoby się w jednym momencie i w jednym pokoju (np. o nazwie #gotowanie), powstałby niesamowity bałagan i chaos, a cała konwersacja byłaby ulotna. Osoba poszukująca przepisu na placek wcale nie byłaby zainteresowana wrażeniami z użytkowania nowego miksera, a uzyskanie informacji dodatkowo utrudniałyby wysyłane losowe zdjęcia jedzenia.

Rozwiązaniem tej sytuacji byłoby utworzenie kilku oddzielnych pokoi. Załóżmy, że nazywałyby się kolejno: #przepisy, #sprzety_kuchenne i #moje_dania. Sami przyznacie – jeden pokój #gotowanie, a wiele oddzielnych pokojów to już nie to samo. Wszak by do nich wejść trzeba pamiętać ich nazwy oraz kategorię w której się one znajdują (a gorzej, gdy przez przypadek wylądowały w różnych) i wchodzić do nich oddzielnie. Dodatkowo, w każdym z nich, właściciel musiałby nadać prawa operatorom niezależnie, oddzielnie przypisywać kolory nickom i uruchomić kilka botów by mogły moderować cztery pokoje… Słowem, mało wygodnie. Skończyłoby się na tym, że większość osób przebywałaby tylko w głównym pokoju #gotowanie, a do pozostałych mało kto by zaglądał, a więc mało kto dzieliłby się nowymi przepisami i opiniami o nowym modelu miksera. Słabo, bo przecież w gruncie rzeczy, użytkownicy właśnie po to zaglądają do #gotowanie.

Przestrzeń – czyli wygodny sposób na wiele pokoi

Aby rozwiązać te problemy wymyśliliśmy przestrzenie, czyli rozwiązanie pozwalające właścicielowi zgrupować wiele swoich pokoi o zbliżonej tematyce i sprawić, by przełączanie między nimi było wygodne i szybkie. Dzięki temu rozmowy będą bardziej uporządkowane, a każdy użytkownik będzie mógł zdecydować który pokój chce śledzić – wystarczy, że dołączy do przestrzeni i pokoi które się w niej znajdą. Będzie mógł również tworzyć własne przestrzenie/pokoje i zapraszać do nich inne osoby – podobnie jak ma to miejsce obecnie.

Przestrzenie uproszczą również nadawanie praw operatora – możliwe będzie ich przypisane we wszystkich pokojach w ramach przestrzeni za jednym razem. Tak samo w przypadku koloru nicków oraz banów.

Powróćmy więc do przykładu kulinarnego. 🙂 Cztery rozrzucone po Polfanie pokoje będzie można zamknąć w ramach jednej przestrzeni, np. Kucharze amatorzy. Przepisy, opinie o sprzęcie kuchennym, zdjęcia jedzenia oraz rozmowy ogólne off-topic rozłożą się między cztery pokoje, które będzie można szybko odszukać i wejść do nich na stałe. Dodatkowo – w pokoju z przepisami, właściciel będzie mógł włączyć historię rozmowy, dzięki czemu żaden przepis nie zginie i będzie można je wyszukać.

Przestrzenie są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że bez problemu będzie można je dostosować pod swoje oczekiwania. Jeśli ktoś jest przywiązany do klasycznej formy czatu jedynie ze zwykłymi pokojami, ustawienie przestrzeni tak by była „przezroczysta” sprowadzi się zaledwie do kilku kliknięć.

Jeśli macie pytania lub obawy dotyczące przestrzeni, dajcie znać w komentarzach. Odpowiemy i będziemy aktualizować wpis na bieżąco.

11 odpowiedzi na “Cztery pokoje, a jakby jeden. O przestrzeniach”

Wtrącam tu swoje trzy grosze co do przestrzeni, bo tak zostały nazwane.
Terażniejszy Polfan ma pokoje pogrupowane wg kategorii. Kategorie są założone na stałe i nie można ich modyfikować (takie uprawnienia ma tylko root). Inaczej: użytkownik bez uprawnień roota nie może kategorii usuwać ani dopisywać nowych ani też zmieniać ich nazwy.
Ten problem rozwiązują przestrzenie. Będzie je można dowolnie tworzyć i nazywać, a także usuwać.
Rzecz jasna na samym początku będą założone przestrzenie stałe (tak sądzę).
Jeżeli się mylę co do rozumienia przestrzeni, to przepraszam 😉
Wszystko się okaże „w praniu”.

Tak, można powiedzieć, że przestrzeń będzie bardziej rozbudowanym odpowiednikiem obecnej kategorii, natomiast by zobaczyć jej pokoje będzie trzeba do niej dołączyć; tj. jeśli się w przestrzeni nie będzie, nie będzie można wejść do jej pokoi.

Pomysł by się sprawdził gdyby ten Czat dopiero powstawał ,chyba że zamierzacie zmienić jego wygląd.Pokoi na Czat jest teraz mnóstwo tyle że 4/5 nieaktywnych -kiedyś tam przez kogoś założonych do których nawet własciciel nie zagląda.To samo będzie z -przestrzeniami-po pewnym czasie i to raczej niedługim.Czat zapełniają ludzie którzy na niego w miare regularnie wchodzą z tego czy innego powodu ale ich ilość jest ograniczona.Jeżeli teraz ciężko jest komuś zapełnic pokój to jakim cudem zmusi kogoś by siedział w jakiejś tam-przestrzeni?Owszem ,ktoś zajrzy ,poczyta parę zdań i stwierdzi ze to nie dla mnie i wychodzi.Taka sama rotacja jaka jest teraz na pokojach.Następna sprawa.Rozumiem że każdy moze załozyc te swoją przestrzeń?Na przykładzie który podał czteryem–zakładam przestrzeń-Kuchnia zete…….czteryem —Kuchnia czteryem…itd.Lub Przestrzeń towarzyska z podkategoriami.I takich przestrzeni towarzyskich powstaje np 10…..Jak dla mnie to tworzy się masło maślane-dublowanie tego co juz istnieje jako czyjś pokój.Może warto by wpierw wprowadzić do Reg.Czata punkt mówiący o tym ze pokój nieodwiedzany przez własciciela przez np.miesiąc jest z automatu usuwany.Tak było kiedyś na Onet i to się sprawdzało.Teraz jest sytuacja że w kategorii-Towarzyskie jest kilkaset pokoi z tego realnie aktywnych może 50.I takie martwe dusze są w każdej kategorii.Może warto z tym wpierw zrobić porządek?To przecież zadna reklama dla Czata to że ma 500 pokoi tyle że tylko 50 posiada swoich właścicieli którzy tam zaglądają.Pomijam już kwestie tego że tak jak teraz w różnych kategoriach toczone są bardzo często nieczyste gry by zyskać userów dla swojego pokoju ,to co się będzie działo przy-Przestrzeniach?Strach się bać..)

Dobra uwaga i też to zauważyliśmy. Dlatego planujemy zmienić wygląd czatu i promować publicznie tylko wybrane przestrzenie, które wykazują aktywność i tematyka jest zgodna z regulaminem. Reszta przestrzeni zakładanych przez użytkowników będzie prywatnych.

Pomysł wydaje się całkiem wartościowy przy pozostawieniu swobody w edytowaniu/scalaniu przestrzeni bez żadnych obligatoryjności. To zrozumiałe, że w przypadku wieloprzestrzeni dla społeczności radiowych ta opcja nie sprawdzi się!
Jako od siebie pod ogólną debatę mogę zaproponować opcję tworzenia czegoś w rodzaju grup kontaktowych na takiej zasadzie jak działa przykładowo Messenger, gdzie wysłana wiadomość dla całej grupy dotrze nawet do nieobecnych z grupy gdy tylko się zalogują. Dla właściciela grupy można by zostawić prawo ewentualnej relegacji użytkowników jak również możliwość autonomicznego wypisania się dla każdego członka z osobna…. Zrobiło się trochę późno i gdzieś uciekły moje myśli 😛

Masz rację! Dlatego planujemy utworzenie przestrzeni publicznych które którym będziemy patronować, np. „Radia internetowe”. Pokoje będą mogły tam założyć stacje radiowe i promować się w jednym miejscu. Ale jeśli radio będzie chciało mieć własną niezależną przestrzeń, to nic nie będzie stało na przeszkodzie.

A tak zdanie przecietniej userki ..Tworzenie tzw.przestrzeni , czyli grupowania pokoi , nie bardzo ma sens , bo może powstac setki podgrup , np. gotowanie na parze , pieczenie mięs w rękawie , co wyzwala w czatownikach inwencję tworczą . Bez sensu . Sami administratorzy wiedzą , że pokoi , tych nieużywanych jest mnóstwo, a z jakimi problemami zwracają się od lat czatownicy , tez wiedzą .To jak zawsze sprawa operatorów . Niech będzie to bardziej przejrzyste , bez zbędnych tajemnic .Mianowanie powinno być transparentne , bez „spadochroniarzy „.Nie jestem osobiście za wyborami opów , bo to może doprowadzić do kłotni i nieporozumień , ale niech będzie czytelne , kto za nich odpowiada , czy maja jakis wspolny front , kto tak naprawdę rzadzi ))Niech zasady będa czytelne (malo kto czyta regulamin , taka prawda ). Wiadomo , zawsze będa malkontenci , ktorzy dostaja bana za „niewinność „Niech MOC będzie z Wami …

Dziękuję za Twój komentarz. Masz po części rację, obecnie liczba pustych pokoi jest problemem, jednak nie należy go przekładać na nową wersję serwisu. Przestrzenie zakładane przez użytkowników domyślnie będą prywatne, czyli ukryte i nie będą sprawiały wrażenia bałaganu. Dopiero gdy osiągną pewną popularność i aktywność, właściciel przestrzeni będzie mógł starać się o dodanie jej do katalogu publicznego, a ta decyzja będzie zależeć od administracji. Jeśli stwierdzimy, że panuje na niej bałagan, łamany jest regulamin, to nie będziemy jej promować. W razie wątpliwości zostaję do dyspozycji 😊

planowanie takich pokoi mydaje mi sie bardzo nudne.Na polfan moge dowiedziec sie wszystkiegoa pokoje kulinarne …wiadomosci kulinarne moge sobie na google znalesc.Czatujac tyle lat ….patrze na niki ..na osoby …a mysle ze jest wystarczajaco duzo pokoi …gdzie kazdy znajdzie swoje miejsce .Sami wiecie …ze mimo ze jest pokoj polityczny …czaciki …o niej pisza wszedzie,To sa wlasnie uroki czat.Pozdrawiam i dziekuje ….Szacunek dla Opow …ktorzy czasami nie maja lekkiego zycia.Pa

droga czatusia, wzruszyl mnie Twoj wpis .-)
Czcigodny Polfan ma bardzo dluga tradycje i po zamknieciu PolChatu tylko dzieki paru prywatnym osobom mamy dzis mozliwosc tutaj wlasnie razem byc i bawic sie praktycznie 24h/7.
Polfan ma niezmordowane ambicje rozwijac sie ale to kosztuje nie tylko czas ale i pieniadze na rozne oplaty.Tylko tu mozemy sobie gratis pokoje zakladac. Zeby „mniej nudnie” bylo kazdy z nas ma mozliwosc aktywnie, kreatywnie i finansowo wlozyc swoj wklad do dalszego istnienia Polfanu.👍

Szanowny kolego fan fan Polfan, a czy mozna wiedziec, jakie to sa te wydatki, i na co one ida. Moze ktos oswieci tych co nie wiedza. Czy ktos sie rozlicza z takich pieniedzy Czy jest mozliwe to sprawdzic co sie zy tymi pieniazkaki dzieje i na co zostaky wydane .Mysle dobrze by bylo jak by kady user wiedzial i mial swiadomosc co sie dzieje z kasa , ktora przekazali rozmowcy. Kazdy rece wyciaga dajcie kase ,ale po co i na co ,Pozdrawiam Stasiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *