Bezpieczny priv

Wiele osób spotkany na czacie, okaże się świetnymi towarzyszami do długich rozmów, ale nie wszyscy będą mieli przyjacielskie zamiary, a znajdą się również tacy, którzy będą chcieli Cię skrzywdzić. Podczas rozmowy prywatnej i bliższego poznawania ludzi, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. 

 

Pomocne mogą się okazać poniższe wskazówki:

  • to Ty decydujesz czy chcesz z kimś rozmawiać prywatnie czy nie. Jeżeli uważasz, że nick osoby, która zaprasza Cię do rozmowy prywatnej, lub jej awatar, zachowanie są nieodpowiednie, po prostu odrzuć zaproszenie.
  • pamiętaj, że rozmowę prywatną możesz zakończyć w każdym momencie. Nie musisz się tłumaczyć ze swojej decyzji, nie musisz się martwić, że zostanie to odebrane jako niegrzeczne zachowanie. Zaufaj swojemu instynktowi, gdy poczujesz się niekomfortowo.
  • nie musisz wyświetlać otrzymanego zdjęcia.
  • nie zgadzaj się na wysyłanie nawet niewielkich sum pieniędzy lub doładowania telefonu.
  • jeśli rozmowa, którą prowadzisz zaniepokoiła Cię, porozmawiaj o niej z kimś zaufanym.
  • chroń swoje dane oraz swoją prywatność niczym najcenniejszy skarb. Unikaj wyjawiania prywatnych danych, takich jak nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, miejsce pracy lub nauki. Nie udostępniaj miediów społecznościowych, jeżeli znajdują się tam Twoje dane i Twoje zdjęcia.
  • Podczas wysyłania zdjęć intymnych, zachowaj rozwagę. Nigdy nie wiesz w czyje ręce mogą trafić i jak zostać wykorzystane. Staraj się również nie ulegać prośbom o robienie rzeczy, które są niezgodne z prawem lub są niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Żadna znajomość nie jest tego warta!
  • Ponieważ nigdy nie wiesz kto się znajduje po drugiej stronie monitora, unikaj zaprzyjaźniania się od razu z nowo poznanymi osobami. Kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania, ponieważ niektóre osoby będą chciały Cię oszukać i uśpić Twoją czujność. Pamiętaj, że to Ty decydujesz ile i komu mówisz o sobie. Zaufaj swojemu instynktowi i w przypadku, gdy nie masz ochoty rozmawiać na jakiś temat lub odpowiadać na jakieś pytanie, po prostu tego nie rób.
  • Pamiętaj, że niektóre działania w sieci są niezgodne z prawem i należy poinformować o nich odpowiednie organy. Wykonaj wtedy zapis rozmowy prywatnej i poinformuj osobiście o tym prokuraturę, policję lub organizacje takie, jak np. Dyżurnet.pl.

Szczegóły artykułu

Identyfikator artykułu:
57
Ocena :

Zależne artykuły